Wykluczenie i ostracyzm religijny w świetle Pisma Świętego

Od wielu lat pomiędzy różnymi kościołami i wyznaniami chrześcijańskimi prowadzone są działania na rzecz ekumenizmu[1].

Pomimo wielu różnic doktrynalnych i wykładniczo merytorycznych w interpretacji Pisma Świętego pomiędzy tymi denominacjami i religiami rozwija się również tzw. „synkretyzm religijny”[2].

Mimo to w każdym tym ugrupowaniu funkcjonuje zjawisko wykluczenia – tzw. ekskomuniki oraz głęboko zakorzenionego, praktykowanego i eksponowanego przez wiernych i członków danego kościoła (wyznania, organizacji) ostracyzmu wobec osób „wyłączonych” z danego ugrupowania, społeczności religijnej lub (w ogóle) „innowierców”. Najcięższą formą potępienia[3] we wszystkich religiach jest postrzeganie osoby odtrąconej, wzgardzonej, przeklętej czy napiętnowanej, jako „odstępcy”.

Jaka jest zasadność takiego zjawiska i postępowania w społeczności chrześcijańskiej? Czemu służy taka praktyka? Jakie są podstawy i procedury „wykluczenia”?

I przede wszystkim:

- Co mówi na ten temat Słowo Boże?

Niniejsze opracowanie składa się z następujących części tematycznych:

 

Część 1: Ostracyzm religijny

Część 2: Ekskomunika – wykluczenie

Część 3: Kontekst merytoryczny odniesień z Pisma Świętego

 


 

[1] Ekumenizm lub ruch ekumeniczny: (z gr.  οικουμένη – oikumene – zamieszkana ziemia) – ruch pomiędzy różnymi tradycjami chreścijaństwa dążący do rozwinięcia bliższej współpracy i lepszego zrozumienia. Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa – źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekumenizm 

[2] Synkretyzm religijny: (z gr. συγκρητισμός, synkrētismós 'sojusz miast kreteńskich') – łączenie ze sobą różnych tradycji religijnych wielu narodów i wyznań, powodujące zderzenia odmiennych poglądów, a także ich przemieszanie. W świecie helleńskim słowo używane było, jako nazwa zabiegu polegającego na włączaniu obcych bóstw do panteonu własnych – źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Synkretyzm_religijny

[3] Niniejsze opracowanie nie jest przesłaniem do usprawiedliwiania złego postępowania lub czynów grzesznych człowieka w świetle Pisma Świętego (kwestię grzechu, przestępstwa, jego potępienia, pokuty i „odkupienia” omówiono w odrębnym opracowaniu, pt.: „Czym jest grzech?”). W całej treści opracowania skupiono się jedynie nad problemem praktykowanego w rożnych ugrupowaniach religijnych zjawiska ekskomuniki – wykluczenia oraz ostracyzmu religijnego w odniesieniu do nauk z Pisma Świętego.

 

 

Current local time in
Leszno, Poland

 

Ostatnie artykuły

Ostatnie artykuły przysłane